O kostanjih

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

tema odprta - 12. okt 2006 14:03 | ogledi: 3.009 | odgovori: 12

Sem brskala po lastnem arhivu in našla nekaj receptov. Morda komu pridejo prav.

Sem pa v sredo v prilogi enega hrvaškega časopisa našla prilogo o kostanju v kuhinji. Kaj vse ta, najdešššPrejšnji teden pa je bila priloga o gobah...

V soboto imam obisk in bom delala jesensko hrano - gobe, kostanj, grozdje....

Mamamia

Kostanjeva torta - Potrebujemo - za biskvit: 200 g kostanjevega pireja, 4 jajca, 1 zavitek limoninega sladkorja Regina, 200 g sladkorja v prahu, 50 g moke,1 ščepec soli; - za kremo:

150 g kostanjevega pireja, 2 zavitka rumovega sladkorja Regina, 3,8 dl sladke smetane,

80 g sladkorja v prahu, 4 liste želatine, kostanj in čokolado za dekoracijo.

Jajca s sladkorjem penasto umešamo, dodamo limonin sladkor, sol ter počasi med stalnim rahlim mešanjem dodajamo moko in kostanjev pire. Z zmesjo napolnimo pomaščen in pomokan tortni model. Pečemo v pečici pri temperaturi 190 stopinj C približno 35 minut. Kostanjev biskvit ohladimo, vzamemo iz modela in prerežemo na dva oblata. Za kremo stepemo smetan in dodamo sladkor ter rumov sladkor. Namočeno želatino ožamemo in razpustimo (najbolje v vodni kopeli). Smetani narahlo primešamo kostanjev pire in raztopljeno želatino. Premažemo tortni oblat s polovico kreme, pokrijemo z drugim oblatom in premažemo s preostalo kremo tudi robove. Torto dobro ohladimo, ohlaja naj se vsaj dve uri. Okrasimo z naribano čokolado ali kuhanimi in olupljenimi kostanji.

Proteinske ploščice - Potrebujemo: 50 g corn flakesa,150 g mletih orehov, 1 dcl mleka (lahko tudi sojino ali riževo), 50 stopljene čokolade, žlico medu,100 g kostanjevega pireja.

Z vilico zmešamo med in mleko v kostanjev pire. Drobno zmeljemo orehe in corn flakes in pomešamo s pirejem. Iz mase oblikujemo ploščice, jih prelijemo s čokolado in damo v hladilnik. Če zmes ni dovolj gosta, da lahko oblikuemo ploščice, povečamo količino corn flakesa.

Polnjen puran s kostanji - Potrebujemo: 1/2 kg celih kostanjev, 25 dag purjanjih jeter, drobnjak, dva stroka česna, 50 g masla, ščep popra in muškatnega orešeka, sol, 0,5 dl juhe, enega purana.

Nadev pripravimo tako, da puranja jetra, drobnjak in česen dobro sesekljamo in vse skupaj prepražimo na maslu v ponvi. To dodamo kostanjevemu pireju, dobro premešamo in začinimo s poprom, muškatnim orešekom in soljo. S tem nadevamo purana, ki smo ga prejzačinili z malo soli in popra, odprtino zašijemo ali pa spnemo z zobotrebci. Damo v pekač, namazan z oljem in nato v pečico, ogreto na 170 stopinj Celzija. Pečemo približno dve uri, med pečenjem zalivamo z juho in sokom, ki se nabira v pekaču.

Kostanjev golaž - Za štiri osebe potrebujemo: 400 g celih kostanjev, 20 g mesnate slanine, 125 g paprike, 1 čebulo, 125 g kukmakov ali šampinjonov, eno jušno kocko, dve žlici sladke smetane, sol, poper, muškatni orešek.

Slanino narežemo na majhne kocke in jo dobro prepražimo. Dodamo očiščeno in sesekljano čebulo, na drobno narezano in očišeeno papriko ter narezane kostanje.

Dušimo 10 minut in dodamo še kukmake ali šampinjone. Večje gobe prerežemo na pol. Zalijemo z 2 dl vode, ki smo ji dodali jušno kocko Knorr. Kuhamo še 20 minut. Začinimo, dodamo še sladko smetano in postrežemo.

Govedina s kostanjem - Za štiri osebe potrebujemo: 500 g kostanja, dve čebuli, 750 g govejega stegna brez kosti, tri žlice masla, liter vode, dve goveji jušni kocki, sol, poper.

Čebulo olupimo in drobno sesekljamo. Meso narežemo na manjše kose. V kozici na maslu zarumenimo čebulo, dodamo meso in ga med mešanjem zapečemo z vseh strani.

Zalijemo z vodo, v kateri smo raztopili govejo kocko. Meso kuhamo približno uro, odvisno od trdote, nato dodamo še kostanj in ga z mesom skuhamo do mehkega, ne sme pa razpasti. Po okusu solimo in popramo.

mamamia

smrketa  

član od: 21.3.2005

sporočila: 261

12. okt 2006 14:42

Ja krasni recepti, hvala Mamamia, ker si se toliko potrudila! Mene od kuhanja in peke s kostanji odvrne lupljenje. Si sploh ne predstavljam, kako bi olupila takšne količine kostanja?!?! smrketa

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

12. okt 2006 14:47

Smrketa, tule lahko vidiš, kako do kostanjevega pireja brez velike muke: http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=3319Blanchy Sporočilo je spremenil(a) Blanchy dne 12. okt 2006 14:47:43 No, kako mi je tole uspelo, mi pa ni niti malo jasno ... Sporočilo je spremenil(a) Blanchy dne 12. okt 2006 14:48:09

smrketa  

član od: 21.3.2005

sporočila: 261

12. okt 2006 15:02

O, Blanchy, tole je pa nekaj novega zame! Hvala ti za link, ideja se mi zdi SUPER! Upam, da bo za vikend lepo vreme, da ga gremo nabirat. Pozdravček! smrketa

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

12. okt 2006 15:14

KO smo pri pripravi kostanja - v omenjeni prilogi piše, da če si želimo olajšat lupljenje kuhanega kostanja, potem kostanj najprej križno zarežemo na lisi, in to tako, da zaržemeo še v kožico pod lupino. Potem damo kostanj na navlažen pekač in pustimo v pečeici na 225 stopnij 1o minut. Kostanj pustimo na toplem, pokritega s krpo, in ga še vročega lupimo. Ker je še skoraj surov, ga potem dalje kuhamo ali v vodi (če ga hranimo za slane oziroma mesne jedi) ali v mleku, z dodanim sladkorjem, če ga nameravamo uporabit za sladice. Z nobeno metodo nimam izkušenj. Kakor sem kupila - tako prodala. Grem jih pa danes nabirat (z dovoljenjem lastnika gozda), Mamamia mamamia

marika  

član od: 4.5.2004

sporočila: 125

12. okt 2006 15:54

In še kostanjeva marmelada, če imate toliko kostanja, da ne veste kam z njim: Liter marmelade SESTAVINE: 1 kg kostanja (maroni) 1 kg želirnega sladkorja 4 dl vode 2 vaniljina stroka 5 lovorovih listov 2 žlici ruma za flambiranje PREDPRIPRAVA: Kostanj kuhamo do mehkega približno 20 minut. Nato ga olupimo in še toplega zmeljemo z mesoreznico ali pretlačimo s stiskalnico za krompir. Vaniljina stroka vzdolžno razpolovimo. Dva pollitrska kozarca za vlaganje skrbno operemo in splaknemo z vročo vodo. PRIPRAVA: V vodi raztopimo želirni sladkor. Dodamo pretlačen kostanj, lovorove liste in vaniljina stroka. Med stalnim mešanjem počasi kuhljamo pol ure. Lovor in vaniljina stroka odstranimo. Marmelado napolnimo v pripravljena kozarca, pokapamo z rumom, flambiramo, nato pa kozarca takoj zapremo. Recept iz revije Dober Tek. Pozdravček Marika

nike  

član od: 25.11.2005

sporočila: 522

13. okt 2006 9:47

mamamia! jaz s spomnim, ko sem še živela doma, in ko sem še jedla mase - davna leta nazaj :), da sem oboževala tisto filo, iz kostanja (+kruh,...), s katero je napolnila piščanca... Pa bi ful rada jedla kaj podobnega. Ti, ki si polna idej in si prava zakladnica kuharskega znanja, maš kakšno idejo zame, kako bi lahko naredila kaj podobnega vegi?! nike

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

13. okt 2006 11:46

Nike, bom pogledala, pa kaj uporabnega pošljem. Mamamia mamamia

smrketa  

član od: 21.3.2005

sporočila: 261

18. okt 2006 8:39

Eno vprašanje! Kako dolgo lahko kostanjev pire čaka v hladilniku? Sem ga namreč naredila (s stiskačem za česen je res enostavno!), ampak pecivo bi pekla pa šele med vikendom. Bo v hladilniku v redu počakal ali ...? smrketa

pegasti  

član od: 7.1.2003

sporočila: 258

18. okt 2006 10:42

Kostanjev pire lahko zelo enostavno zmrzneš in imaš zalogo za celo zimo.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti